W poszukiwaniu greckiego szczęścia

Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo „kocham” na dobranoc….

Z okazji piątku mam dla Was ciekawostkę o piątku trzynastego w Grecji.

W miniony wtorek w Grecji miał miejsce dzień, który stanowi odpowiednik naszego piątku 13-go. W Grecji i nie tylko, bo także w Hiszpani wierzy się, że to połaczenie wtorku i liczby 13 jest pechowe. Z kolei we Włoszech liczba 13 uważana jest za przynoszącą szczęście.
Jakaż piękna jest różnorodność kulturowa!

Jakoś zawsze podświadomie wszelkie przesądy związane z pechem i czymś złym omijam szerokim łukiem i staram się w nie absolutnie nie wierzyć. Bo teraz teoretycznie z racji, że żyje w Grecji miałoby zwiększać się moje ryzyko pecha? Miałabym wierzyć, że zarówno w piątek trzynastego jak i we wtorek może mi się coś złego przytrafić?

Często jednak w moim otoczeniu doszukuje się rzeczy, które przynoszą szczęście, potęgują je. Zawsze lepiej skupiać się na dobrych, radosnych rzeczach , czyż nie ?

W miniony wtorek skupiłam więc zarówno moją jak  i mojego męża uwagę na tym co w Grecji przynosi szczęście. Grecy i Polacy mają kilka wspólnych elementów.

Co zatem w  Grecji przynosi szczęście?

  • 4 listne koniczyny ( gr. Τετράφυλλο τριφύλλι), podobnie jak w Polsce wierzy się że znaleziona na łące czterolistna koniczynka przynosi szczęście. My ten dzień spędziliśmy właśnie na wspaniałej nadmorskiej   łące pełnej koniczyny- nie znaleźliśmy co prawda tej czterolostnej ale wiemy, że na pewno  gdzieś tam była i przyniosła nam szczęście w tym dniu;

 

  • podkowa konia ( gr. Πέταλο ), to taķże wspólny talizman szczęścia dla obu państw;

 

  • owoc granatu (gr. Ρόδι) -Grecy  rzucają  granatem w progu domu na szczęcie zarówno na Nowy Rok jak i w nowym mieszkaniu. Im bardziej na kawałki rozpadnie się owoc granatu tym więcej szczęścia  to wróży.  Grecy mają także powiedzenie z granatem ( gr.  Έσπασε το ρόδι) : „Rozbił się granat ” i oznacza ono dobry początek czegoś;

 

  • fluri , czyli pieniążek ze specjalnego ciasta noworocznego zwanego  Vasilopita. Tuż  po północy w sylwestrową noc kroi się to właśnie specjalne ciasto w rodzinnym gronie,  a osoba która będzie miała w swoim kawałku monetę zwaną fluri według  tradycji będzie miała szczęście  w Nowym Roku i do tego otrzyma także prezent  lub pieniądze od gospodarza domu;

 

  • talizmany zwane γούρι, moja teściowa ma taki powieszony na drzwiach- talizman jak to talizman, ważne żeby szczęście przynosił;

 

  • wszelkie przedmioty z greckim okiem chroniące przed klątwą złego oka ( gr. Φυλαχτά για το μάτι).  Grecy wierzą w dość  ciekawą rzecz, a mianowicie, że jakaś osoba może na nas źle spojrzeć z zazdrością, zawiścią lub innymi negatywnymi uczuciami i w ten sposób  rzucić klątwę złego oka. Klątwa złego oka u osoby , na którą została rzucona wywołuje silny ból głowy u tej osoby lub inne tego typu objawy. Można ją zdjąć  specjalną modlitwą i co najciekawsze cały ten rytuał i wierzenie z ” złe oko” są uznawane przez  prawosławny kościół w Grecji.

 

  • a skoro już poruszyłam kwestie kościoła  to dowiedziałam  się także, że wielu Greków posiada w domach na szczęście malutki kawałek drewna z krzyża Jezusa… hmmm….

Szczęście w świecie

Ja z kolei wierze, że szczęście przynosi kontakt z naturą, góry, lasy, wzgórza, morze. Wierzę, że szczęśliwi są ludzie, którzy potrafią dokonywać wyborów i żyć w zgodzie ze sobą. Wierze także, że szczęście można bardzo łatwo odnaleźć w Grecji. W uśmiechniętych pijących wiecznie  kawę ludziach, w przepięknej, malowniczej  przyrodzie,  w morskich falach, w przepysznym greckim jedzeniu i greckim bezstresowym podejściu do świata. Wierze, że słońce jest skutecznym antydepresantem więc powinniśmy z niego skutecznie korzystać.

Może się to wydawać nieco dziwne, ale uważam, że w Grecji łatwiej  jest  być szczęśliwym ! Słońce i natura zdecydowanie sprzyjają  szczęściu, ale prawdziwe  szczęście  tkwi w nas!

3 thoughts on “W poszukiwaniu greckiego szczęścia

  1. Bardzo fajny post o szczęściu, szczególnie pierwszy cytat, że tak naprawdę szczęście odnajdujemy w małych rzeczach 🙂 Widzę, że Grecy widzą szczęście w podobnych rzeczach co my 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *