Lato, lato wszędzie… zwariowało oszalało… JAK ŻYĆ W CZASIE UPAŁÓW W GRECJI ?

Plaża

Lato, lato wszędzie… zwariowało oszalało ( czyżby moje serce ? a może poparzona skóra ? a może boląca  głowa ? ) JAK ŻYĆ W CZASIE UPAŁÓW W GRECJI ?

Dzisiaj wpis nie tylko dla tych, którzy wybierają się do Aten czy do Grecji- wpis dla  wszystkich wakacjowiczów.  My już powoli pakujemy się na wakacje w  słonecznych Hiszpanii  i Portugalii, więc trzymając krem z filtrem w ręce natchnęło mnie na ten wpis dla Was.

Lato w pełni, a jak lato to dużo słońca, wysokie temperatury, piękna pogoda. Ja osobiście jestem wielką miłośniczką upałów i nigdy nie były mi one straszne. Upały mogą być  super ! Jest jedno ALE – w czasie upałów należy zachować rozsądek! W Atenach i ogólnie w Grecji  niejednokrotnie  w czasie wakacji temperatury potrafią przekraczać 40 stopni na termometrze. Jak wówczas żyć ? Jak zwiedzać ? Jak normalnie wakacjować ?

1. PUNKT PIERWSZY NAJWAŻNIEJSZY : UŻYWAJ  KREMÓW  Z WYSOKIM FILTREM UV!

Filtry SPF poniżej 30 nie są nawet warte Twojej uwagi. Niby będziesz mieć na sobie krem i przez jakiś czas będzie Ci się wydawało, że coś chroni Twoją skórę, a skończyć się to może czerwoną jak burak skórą, bólem, bąblami, oparzeniem słonecznym i koniecznością unikania słońca na upragnionych wakacjach ( pozdrawiam mojego tate 😛 który w zeszłym roku mimo moich ostrzeżeń nie pamiętał o tym fakcie ). Sama niestety dwukrotnie uległam poparzeniu słonecznemu w Grecji i naprawdę  nikomu tego nie życzę ! Dlatego pamiętaj krem z filtrem poniżej SPF 30 nie jest wart nawet Twojej uwagi! Jego używanie może się dla Ciebie źle skończyć szczególnie w tzw. godzinach szczytu. Może przeraża Cię fakt, że używając kremu z filtrem 50 się nie opalisz? Bez obaw opalisz się bo peanie tak jak ja zapomnisz o ciągłym dokładaniu kolejnej warstwy kremu.

2. MIEJ ZE SOBĄ KREM UV I DOKŁADAJ JEGO  KOLEJNE WARSTWY  REGULARNIE

Jak wspomniałam dwukrotnie uległam poparzeniu słonecznemu, ale nie z powodu nie używania kremu z filtrem bo ZAWSZE UŻYWAM KREMÓW Z FILTREM, jednak zapomniałam się i w największym słońcu po kilku godiznach zwiedzania nie użyłam ponownie kremu i skończyło się to poparzeniem.  Jeśli jesteś na plaży to tego typu kremów trzeba używać nawet co godzinę, gdyż woda, ręcznik piasek skutecznie usuną z Twojej skóry machniętą na szybko rano warstwę kremu.  Łatwo się zapomnieć wiem… dlatego ja ustawiam sobie przypomnienia w kalendarzu na telefonie, co dwie godziny wybija mi budzik z informacją KREM!

3. CHROŃ SWOJĄ GŁOWĘ PRZED SŁOŃCEM

Nie ma co przejmować się tym, że może w czapce czy kapeluszu nie wyglądasz tak super jak bez… Choć teraz jest tyle pięknych modeli i wzorów zarówno czapek, chust i kapeluszy, że myślę, że tym bardziej nie powinieneś się tym przejmować tylko wysilić się i znaleźć coś ładnego dla siebie. Dlaczego warto chronić głowę przed słońcem ? By uniknąć nieprzyjemnego posłonecznego bólu głowy. Uwierz, że choćby nie wiem co przy długiej ekspozycji na słońca głowa Cię rozboli, a ryzykujesz też dostaniem udaru posłonecznego. Dlatego unikaj wystawiania głowy na słońce! Czapki nie musisz nawet zabierać ze sobą. Po ateńskich plażach chodzą „ludzie sklepy „- sprzedają kapelusze, parasolki, czapki, więc możesz się wyposażyć bezpośrednio u nich lub w jednym z miejskich kiosków lub sklepów z pamiątkami, których w centrum jest od groma.  Dobrze jest też pływać w czapce, szczególnie jeśli wchodzisz do wody na dłużej, a po wyjściu z wody chować głowę pod zakupiony od „ludzi sklepów ” parasolem.

4. PIJ DUŻO WODY ! DUŻO WODY!

Nie wystarczy jedna mała butelka półlitrowa. Uwierz, że picie wody powinno być dla Ciebie priorytetem, by uniknąć przykrych konsekwencji odwodnienia. W takich temperaturach jakie panują w Grecji i do tego w czasie zwiedzania z pewnością spocisz się jak świnka 😛 Jako dietetyk jestem świadoma, że wielu ludziom woda po prostu nie smakuje, sięganie po kolorowe napoje typu Coca cola czy sprite nie są jednak zbyt dobrym pomysłem. Do wody możesz dorzucić zblendowane, pogniecione owoce : cytrynę, arbuza, limonke, mięte, maliny, truskawki – to najlepsza smakowa i zdrowa alternatywa nawadniania! Polecam !

5. UNIKAJ PLAŻOWANIA I INTENSYWNEGO ZWIEDZANIA W SŁOŃCU  MIĘDZY  11.30-14.30

W samo południe jak powszechnie wiadomo słońce jest najmocniejsze, a tym samym  najbardziej szkodliwe.  Lepiej więc w tych godzinach nie wystawiać się za bardzo na działanie szkodliwych promyczków i przeczekać ten czas w cieniu w jednej z  greckich kawiarni lub tawern. Możesz też w tym czasie zaszyć się w jakimś zadaszonym muzeum. Unikanie słońca w godzinach południowych wcale nie musi oznaczać nic nie robienia.

6. PLAŻUJ W ZACIENIONYM MIEJSCU

Możesz skorzystać z płatnych plaż, na których średnia cena za leżak z parasolką w Grecji od osoby wynosi ok 6 euro, albo wyposażyć się w parasol ( i przy okazji WODĘ,  jeśli już Ci się skończy lub o niej o zgrozo zapomnisz) w jednym z kramów przy plaży lub u wspominanych już „ludziach sklepach”. Nie mówię, że masz cały czas być w cieniu- oczywistym jest, że każdy z nas chce mieć piękną wakacyjną opaleniznę, ale nie ma co z tym słońcem przesadzać. Uwierz mi na słowo.

7. PRZEMYŚL SOBIE NA POWAŻNIE CZY WARTO SIĘGAĆ PO ALKOHOL

Wiem brzmię strasznie pisząc właśnie te słowa… jak z jakiegoś horroru, bo Grecja to kraj winem płynący, a na plaża kojarzy się wielu z leżaczkiem i piwkiem lub drinkiem z palemką.  Jednak nie mówię, że masz zapomnieć o alkoholu całkowicie, rozważ jednak sensownie godziny jego spożywania i dawki. Oj tak dawka w Grecji robi różnicę. Wydaje Ci się, że możesz wypić więcej , bo przecież w Polsce pijasz więcej, jednak ciepły grecki klimat sprzyja szybszemu upijaniu się, więc weź to sobie do serca. A no i druga nie mniej ważna sprawa to fakt, że piwo jest moczopędne, moczopędne oznacza odwadniające, a Ty w Grecji musisz dbać o swoje nawodnienie, więc miej to na uwadze sięgając po kolejne piwko.

8. DBAJ O SWOJĄ SKÓRĘ TAKŻE PO OPALANIU

Słońce, woda, piasek… wszystko to takie piękne, cudowne. Nie ma to jak kąpiel w morzu w piękny słoneczny dzień. Nawet jednak gdy się trzymasz zasad i używasz kremów z filtrem to jednak te czynniki mają pewien negatywny wpływ na Twoją skórę i włosy. Ja od dłuższego już  czasu używam zatem kremów po opalaniu- zarówno tych łagodzących jak i przyspieszających opalanie ( te szczególnie polecam posiadaczką bardzo jasnej karnacji – takich jak moja), a do twarzy używam maseczek intensywnie nawilżających w płacie i masek z keratyną ( którą włosy łatwo tracą latem ) do włosów. Takie dbanie o swoje piękno to kolejny przyjemny moment wakacjowania. Nie żałuj sobie domowego spa!

9. JEDZ OWOCE I WARZYWA

Latem w Grecji zarówno ze względów zdrowotnych jak i smakowych daj się ponieść owoco-warzywomanii.  Sięgaj po owoce! Sięgaj po warzywa! Nawet nie wiesz jak pyszne są greckie sezonowe pomidory… a melon i arbuz to idealny zestaw na lato! Kocham lato, bo to właśnie o tej porze roku warzywa i owoce są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Są źródłem wielu potrzebnych nam  witamin, pomagają ugasić pragnienie, ukoić nerwy, ułatwiają trawienie i doskonale sycą i cieszą oko! Idealne jedzonko  w upalne dni!

10. A GDY JUŻ SIEDZISZ W TYM CIENIU NA PLAŻY NIE DAJ SIĘ NUDZIE

Zabierz ze sobą jakąś ksiazkę , czytnik e -book-ów czy piłkę lub  paletki , by plażowanie nabrało jeszcze fajniejszego charakteru!

 

Woda, nawilżanie, unikanie nadmiaru słońca  to podstawy  zdroworozsądkowego wakacjowania. Może o czymś zapomniałam ? Może Wy też macie jakieś swoje sposoby na  zdroworozsądkowe wakacjowanie? Jeśli tak po napiszcie poniżej.

i pamiętaj KREM UV + WODA!

WODA I KREM UV !

GDY JUŻ WIESZ JAK ŻYĆ W CZASIE UPAŁÓW W GRECJI ŻYCZĘ UDANYCH WAKACJI !

14 thoughts on “Lato, lato wszędzie… zwariowało oszalało… JAK ŻYĆ W CZASIE UPAŁÓW W GRECJI ?

  1. Ochrona przed promieniami UV jest bardzo ważna.Kilka razy zlekceważyłam to czym przyplacilam spieczeniem się na raka a potem bolesnymi bomblami.Jestem posiadaczką kasnej karnacji, ładne opalenie się graniczy u mnie z cudem.Dlatego teraz gdy wybiwram się nad wodę stosuję wysoki filtr 50.Staram się nie wychodzić z domu kiedy słońce najbardziej przypieka no i w lato piję mnostwo wody przykryzając arbuza 🙂

  2. Bardzo dobre rady, ale prawa jest taka, że na tegorocznych wakacjach zignorowałam większość z nich… Ale czasami tak bywa, że jak mamy mało czasu to trudno odkładać zwiedzanie, albo szkoda tracić czas na siedzenie w cieniu, gdy tyle jeszcze fajnych rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Pamiętałam o wodzie, kapeluszu i kremie:)

  3. Bardzo dobre rady. U mnie podstawa to woda i krem UV. I koniecznie nakrycie głowy. Pamiętam jak podczas całodniowej wycieczki po Rzymie nie miałam na sobie żadnej czapki i miałam zrobione warkoczyki przy samej skórze, skończyło się nie ciekawie 😉

  4. U mnie podstawa to woda i krem UV. I koniecznie coś na głowę. Pamiętam jak podczas całodniowej wycieczki po Rzymie miałam warkoczyki przy samej skórze a nie miałam żadnej czapki, skończyło się nieciekawie 😉

  5. Nie lubię upalow, jednak lubię opaleniznę. W tym roku nie wykorzystała potencjału lata na wsi. Muszę się nauczyć korzystać z okazji każde lato jest inne, trzeba cieszyć się tu i teraz bo jutro będzie inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *