Wycieczka na jeden dzień w góry w ateńskie Pasmo Imitos

Góry, zieleń, świeże powietrze, kontakt z naturą i do tego jeszcze taki zachód słońca – kto chcę do tego raju ? 🇬🇷❤ Przenieśmy się w ateńskie pasmo Imitos…

Każdemu kto jest lub będzie w Atenach polecam wybrać się do tego skrawka  raju w paśmie górskim Imitos . Zaledwie 6,5 km od centrum Aten, a zupełnie inna rzeczywistość, zupełnie inna Grecja…

Mieszkam między dwoma krajami… Obserwuje ludzi, obserwuje różnice kulturowe… I Grekom najbardziej na świecie zazdroszczę podejścia do kwestii rodzinnych.  W Grecji rodzina to jest siła ! Nie wiem czy życie tutaj toczy się wokół czegoś innego niż rodzina, jedzenie i zasłużony wypoczynek połączony z jedzeniem, najlepiej właśnie z rodziną.

Rodzinne niedzielne obiady, rodzinne pikniki, wycieczki,  rodzinne spędzanie Sylwestra czy świąt, nadawanie imion dzieciom po ich dziadkach celem ich uhonorowania…i przede wszystkim rodzinne wsparcie!
Mój teść jest naprawdę stary, ale mimo to kilka dni temu, gdy przyjechali z naszymi szafami do remontowanego przez nasz mieszkania i okazało się, że mimo, iż umawialiśmy się z pracownikami, że odbiorą szafy, a ich wówczas nie było Niko szybko pognał do mieszkania,  bo szafy zostały zostawione na ulicy… Za nim pognał jego tata, jak już wspomniałam w podeszłym wieku z zamiarem pomocy przy wnoszeniu ciężkich szaf… Okazało się, że pracownicy na szczęście „na chwile” wyskoczyli do sklepu po śniadanie, gdy jednak dotarli sami byli pod wrażeniem okazanego przez teścia zainteresowania i wychwalili go pod niebiosa. Zasłużył… bynajmniej jednak w Grecji tak szczerze i entuzjastycznie okazywane wsparcie rodzinne  nie należy do rzadkości. 

Będąc w Grecji  i docierając do ateńskich łąk zlokalizowanych u stóp pasma górskiego Imitos można obserwować coniedzielne pikniki,  gdzie na jedną rodzinę przypada  kilka  lodówek turystycznych i jeszcze więcej radości i  uśmiechu ! 

Bo niedziele są tutaj wolne od handlu, od lat i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Był krótki okres jakiś czas temu, kiedy Grecja postanowiła otworzyć sklepy w niedziele, potrwało to maksymalnie dwa lata i znów zamknięto supermarkety. Bo na co komu  w niedziele iść na zakupy ? Znacznie ważniejszy jest czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi. Ważniejsza są uśmiechnięte, szczęśliwe dzieci zbierające kwiaty z rodzicami, ważniejszy jest człowiek szukający kontaktu z przyrodą, ważniejsze są  chwile spędzone z rodziną spacerując po górach  i podziwiając piękno przyrody …

Chcecie zobaczyć to na żywo ? Zapraszam dziś na wycieczkę w ateńskie górskie pasmo- IMITOS ( zwane także Hymet)

Góry mają magiczna moc, zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca…

Pęd życia, praca, otaczające nas dźwięki uliczne potrafią zmęczyć na tyle, że tylko aktywny wypoczynek w górach może pomóc naładować akumulatory ! Uważam, że nie ma nic lepszego dla człowieka niż otoczenie natury, góry, zieleń, łąki, lasy, piękne krajobrazy roztaczające się ze szczytów.

 

Wpis ten stanowi cykl : Podróże małe nieduże – 10 pomysłów  na jednodniowe wycieczki poza Ateny,  jednak tutaj nieco nagięłam rzeczywistość , bo de facto pasmo to mieści się ok 15 minut od centrum Aten samochodem w dzielnicy Kesariani. Taka bliskość gór potwierdza teorię głoszoną przez wielu, że Ateny to mały raj – piękne góry, dużo morza…. – czego chcieć więcej ?

Z uwagi na bliskość  pasma Imitos od miasta odnoszę wrażenie, że pasmo to jest ulubionym celem wycieczek greckich rodzin. Pasmo to mieści się na wschodzie miasta i jest stosunkowo wysokie ( 1026 m.n.p.m) , jednak na sam szczyt nie ma wstępu, poza tym i tak „szpecą „go różne słupy i budynki terenu wojskowego oraz droga.  Taka normalna droga, którą leniwi mogą samochodem wjechać prawie na szczyt i zrobić ładne zdjęcia panoramy miasta 🙂  Wierze jednak, że nie  skoro tu jesteście to nie należycie do leniwych i dotrzecie do tego punktu pieszo.

Dlaczego  polecam Wam właśnie to miejsce na jednodniową wycieczkę ? Co  takiego oferuje pasmo Imitos ?

 • malownicze łąki z pięknymi panoramami,   celem rodzinnego lub romantycznego pikniku we dwojga
 • bliskość miasta, a tym samym łatwość dotarcia
 • klimatycznie  zlokalizowany klasztor Kesariani z cennymi zabytkami i muzeum w środku
 • możliwość zwiedzenia pięknych grot Kutuki i Leondarlu czy groty Pana Nimf
 • edukacyjny spacer „botaniczny”, na tabliczkach wzdłuż  szlaku spaceru opisane są poszczególne rośliny
 • kilka górskich, przyjemnych tras z pięknymi punktami widokowymi
 • dużo gatunków drzew, ziół i zwierząt, w tym najczęściej spotykanych leniwie toczących się naprawdę dużych  żółwi
 • i przede wszystkim możliwość „zresetowania się „odpoczynku, zachwytu nad przyrodą

Czas więc wyruszać na czerwcówki  na łące wśród kwiatów i drzew, byle by nie żółwim tempem

By dotrzeć do Pasma Imitos według gogla możecie się kierować Kessarianí Μonastery (Ιερά Μονή Καισαριανής). Z placu Syntagma jedzie tam natomiast autobus 224 – należy wysiąść na ostatnim przystanku i przejść w stronę klasztoru około 2 km.

Malowniczo położony klasztor Kesariani należy do jednych z rzadziej odwiedzanych zabytków jakie oferują Ateny.  Uważam jednak, że warto również  będąc w Atenach udać się w pasmo Imithis, by obejrzeć  ten klasztor, który powstał w jedenastym wieku.  Główna nawa świątyni reprezentuje architekturę środkowobizantyńską i oceniana jest jako drugi pod względem ważności jej przykład w Attyce, po Dafni.  Sam klasztor  znajduje się  na wysokości 545 m n.p.m. i dzięki temu dodaje dużo uroku miejscu jakim jest Krajobrazowy Park Kiesariani. W obiekcie tym znajduje się muzeum państwowe, a sam klasztor jest otwarty dla zwiedzających tylko do godziny 15.

Greckie góry różnią się nieco od tych znanych nam z Polski. Nie ma na trasach wyznaczonych konkretnych szlaków ze wskazówkami i z określonym czasem dotarcia na miejsce. Trzeba iść w górę i szukać pojedynczych strzałek na drzewach lub kamieniach lub takich jak na zdjęciu powyżej napisów ,  które od czasu do czasu wyznaczają cel.  Pasmo Imitos nie jest jednak na tyle duże by zgubić się totalnie, a jakieś drobne zgubienie się dodaje uroku wycieczce 🙂 Ja akurat lubię gubić się w górach <3 A uwierzcie  że tutaj warto się zatracić  i zgubić !
My za pierwszym razem się zgubiliśmy, a to przez to, że tak bardzo zachwycałam się na każdym kroku widokami, że schodziliśmy już po zachodzie słońca i nasza widoczność była naprawdę mocno, mocno ograniczona. Warto było jednak się tam zgubić dla tak pięknych zdjęć zachodu słońca jakie wówczas wykonałam z różnych punktów widokowych.
Udanej wycieczki  !
POLECAM WSZYSTKIM :
-MIŁOŚNIKOM GÓR
-SPRAGNIONYM NATURY
-RODZINOM Z DZIEĆMI
-ZAKOCHANYM NA ROMANTYCZNE PIKNIKI

 

Wpis ten stanowi cykl : Podróże małe nieduże – 10 pomysłów  na jednodniowe wycieczki poza Ateny

Wśród TOP 10 wycieczek w okolicach Aten znalazły się także:

 1. Chalkida i okolice – choć tak naprawdę cała wyspa zasługuje na odkrycie, bo jest drugą co do wielkości grecką wyspą -tą wycieczke opisałam TU
 2. Lutraki i Kanał Koryncki – tą wycieczkę już opisałam TU
 3. Nafplio, Epidaurus i Mykeny – opisane TU
 4. Pasmo górskie Imitos
 5. Sounio, a po drodze limanakia, plaże na Saronida i Anavissos,
 6. Pasmo górskie Parnitha
 7. Delfy i Arachova
 8. Wyspa Egina  lub wycieczka na wyspy Egina-Hydra-Poros
 9. Wyspa Agistri
 10. Porto Rafti i okolice

10 thoughts on “Wycieczka na jeden dzień w góry w ateńskie Pasmo Imitos

 1. Nigdy tam nie byłam, ale moze kiedyś uda nam się wybrać, zawsze podziwiałam Grecje i Grekow za ich podejscie wlasnie do spraw rodzinnych, powinniśmy się od nich tego uczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *