Być kobietą, być kobietą ! KONKURS i kilka ciekawostek

Dzień kobiet 8 marca jest dniem międzynarodowym ,  przez Grecje także oficjalnie uznanym. Mój mąż wręcza mi co roku jakiś prezent lub kwiaty z tej okazji, jednak nauczył się tego w Polsce… W końcu tam mieszkaliśmy 7 lat i nigdy w tym czasie nie zdarzyło nam się być akurat  8 marca w Grecji.

Niko powiedział mi jednak, że nigdy w przeszłości ani on ani jego koledzy  nie dawali kobietom choćby drobnych upominków  ani nie składali im  życzeń z tej okazji…

Dzień Kobiet  niby więc w Grecji jest ale trochę tak jakby go nie było… Na greckich stronach znalazłam kilka wydarzeń z tej okazji np spotkanie w sprawie praw kobiet czy koncert upamiętniający wiele znanych greckich kompozytorek i piosenkarek z ich utworami… Jednak brak tego zwykłego tulipana dla nas Polek może powodować niedosyt.

A jak jest z podejściem Greków  do kobiet?

Greccy mężczyźni potrafią bardzo się starać dla swoich kobiet, zdobywać je, zasakakiwać! Jednak wpływy innych kultur w tym tureckiej sprawiły, że jednak kobieta,  a dokładniej żona bywa uznawana za osobę, która w każdej chwili będzie bardzo dbać o męża, opiekować sie nim, sprzątać po nim, gotować,  prać, prasować,  podawać, przypominać o wszystkim…

Siedem lat temu znałam mniej grecką kulturę i mentalność i wydawało mi się, że tylko moja teściowa wiedzie takie życie, ale z czasem poznałam innych ludzi w Grecji i zuważyłam, że coś w tym jest… Kobiety chyba nawet na własne życzenie stawiają się w nieco służebniczym położeniu wobec ich greckich mężczyzn. Może wynika to z faktu, że typowa grecka mama osacza swoich synów miłością  i opieką do tego stopnia że potrafi podać swojemu 30 letniemu synowi pokrojone mięso na talerzu , by ten biedaczek nie musiał się męczyć  (sytuacja z życia wzięta ) i później przyszła małżonka stara się dorównać swojej teściowej ? Naprawdę nie wiem z czego to wynika, ale trochę tak to w Grecji wygląda. Bardzo nie lubię czegoś generalizować, więc nie mogę powiedzieć, że tak jest zawsze i że tak jest na pewno, istnieje jednak duża tendencja w tym kierunku w greckiej kulturze.

Jeśli  chodzi o wpływy tureckie na grecką kulturę to ciekawostką jest także to,  że w Grecji nadal można znaleźć lokale tylko dla mężczyzn, dość myląco  nazywają się one kafenio i kobiety nie są w nich mile widziane, gdyż służą one spotkaniom towarzystkim mężczyzn przy kawie/ winie / piwie/ meczu/ grze w karty . Widuje się tam głównie starszych mężczyzn, lecz sam fakt, że takie miejsca wciąż funkcjonują nieco świadczy o greckiej mentalności.

Koleją i ostatnią już ciekawostką jest to, że podczas greckiego ślubu prawosławnego ksiądz czyta pewien fragment z Biblii w którym mowa o tym, że kobieta powinna być posłuszna swojemu mężowi. Jest to fragment po starogrecku i można go nawet zrozumieć tak, że kobieta ma się bać męża. Niektóre kobiety więc  w czasie czytania tego fragmentu w czasie ceremonii ślubnej na znak „niezgody” z tym twierdzeniem przydeptują mężczyźnie stopę… i tutaj z zasłyszanych historii niejeden Grek potrafił potraktować ten fakt za na tyle dużą zniewagę,  że uciekał sprzed ołtarza…

Mężczyzna w Grecji ma więc bardzo silną społecznie pozycje. A  kobieta jak to  kobieta o swoją pozycję  chyba w każdym kraju musi nieco zawalczyć.

Być kobietą, być kobietą…

Z racji, że my obchodzimy dzisiejszy Dzień Kobiet  to ŻYCZYMY DZIŚ SAMYCH RADOSNYCH CHWIL WSZYSTKIM KOBIETOM I ŻEBYŚCIE BYŁY NA CODZIEŃ DOCENIENIE PRZEZ MĘŻCZYZN.  Przygotowaliśmy dla Was także konkurs!

W konkursie jest do wygrania piękne kwiatowe pudełko z greckimi kosmetykami i nie tylko o wartości około 30 euro.

A oto zasady konkursu:

1. W konkursie mogą wziąć udział kobiety zamieszkałe na terytorium Polski powyżej 16 roku życia, które polubiły fanpage  polsko-grecko i w terminie od 8 do 18 marca udostępnią na swojej tablicy na faceboku publicznie jeden z dowolnych postów z fanpage polsko-grecko w  opisie do udostępnienia dodając hasztagi #polsko_grecko #DzieńKobiet #konkurs

2. ZADANIE KONKURSOWE: Napisz w komentarzu na facebooku pod postem z dzisiejszego dnia dlaczego jesteś dumna z faktu  bycia kobietą!

3. Najciekawszą odpowiedź wybierzemy w dniu 20 marca, a nagroda zostanie wysłana po 25 marca.

Pudełeczko z kosmetykami do wygrania jest tylko jedno, jednak 4 innym kobietom rozdam także jako nagrodę pocieszania tradycyjne i znane w całej Grecji mydełka z oliwek z magnesem na lodówke z Grecji !

Powodzenia!

Pokażcie dlaczego jesteśmy dumne z bycia kobietami!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *