Zaznaj piękna Grecji – odwiedź Nafplio, Epidauros i Mykeny

Obiecałam zabierać Was w podróże. Dziś więc dalsza część cyklu: 🇬🇷Podróże małe, nieduże… 10 pomysłów na jednodniową wycieczkę poza Ateny : A w roli głównej Nafplio, Epidauros i Mykeny 🇬🇷

Dlaczego warto zobaczyć właśnie te 3 miejsca : Nafplio, Epidauros i Mykeny ?
NAFPLIO-by zdobyć twierdzę Palamidi i ujrzeć ogrom błękitu na tle pięknej panoramy miasta
MYKENY – by pospacerować w otoczeniu niekończących się pól i chłonąć magię starożytnych ruin
EPIDAURUS- by zachwycić się pięknem współgrania ze sobą jednego z najwspanialszych teatrów świata z naturą

Zanim zabiorę Was na wycieczkę w realne miejsca, które chciałabym Wam polecić zabiorę Was najpierw na wycieczkę do świata poezji. Już po raz drugi dziele się z Wami tym wierszem – po raz pierwszy użyłam go w życzeniach noworocznych na fanpage polsko-grecko. Pewne rzeczy jednak uciekają, a są na tyle wartościowe, że warto o nich przypominać, przypominam Wam więc mój ulubiony, pełen życiowej mądrości  grecki wiersz :

Itaka –  Konstandinos Kawafis

Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki,
pragnij tego, by długie było wędrowanie,
pełne przygód, pełne doświadczeń.
Lajstrygonów, Cyklopów, gniewnego Posejdona
nie obawiaj się. Nic takiego
na twojej drodze nie stanie, jeśli myślą
trwasz na wyżynach, jeśli tylko wyborne
uczucia dotykają twego ducha i ciała.
Ani Lajstrygonów, ani Cyklopów,
ani okrutnego Posejdona nie spotkasz,
jeżeli ich nie niesiesz w swojej duszy,
jeśli własna twa dusza nie wznieci ich przed tobą.Pragnij tego, by wędrowanie było długie:
żebyś miał wiele takich poranków lata,
kiedy, z jaką uciechą, z jakim rozradowaniem,
będziesz podpływał do portów, nigdy przedtem nie widzianych;
żebyś się zatrzymywał w handlowych stacjach Fenicjan
i kupował tam piękne rzeczy,
masę perłową i koral, bursztyn i heban,
i najróżniejsze, wyszukane olejki –
ile ci się uda zmysłowych wonności znaleźć.
Trzeba też, byś egipskich miast odwiedził wiele,
aby uczyć się i jeszcze się uczyć – od tych, co wiedzą.Przez cały ten czas pamiętaj o Itace.
Przybycie do niej – twoim przeznaczeniem.
Ale bynajmniej nie śpiesz się w podróży.
Lepiej, by trwała ona wiele lat,
abyś stary już był, gdy dobijesz do tej wyspy,
bogaty we wszystko, co zyskałeś po drodze,
nie oczekuj wcale, by ci dała bogactwo Itaka.Itaka dała ci tę piękną podróż.
Bez Itaki nie wyruszyłbyś w drogę.
Niczego więcej już ci dać nie może.A jeśli ją znajdujesz ubogą, Itaka cię nie oszukała.
Gdy się stałeś tak mądry, po tylu doświadczeniach,
już zrozumiałeś, co znaczą Itaki.

Napełnieni refleksjami możemy ruszać dalej!

By zobaczyć Nafplio, Epidauros i Mykeny  teoretycznie wystarczy  jeden dzień i taką właśnie objazdową trasę proponuję  niejedno biuro podróży  w Grecji. Owszem lepiej wybrać się  na taką krótką  wycieczkę  niż pominąć te miejscowości  niemniej jednak, by  mieć  czas, żeby w pełni i bez pośpiechu zachwycić  się Nafplio sugerowałabym przynajmniej wycieczkę dwudniową…

Przenieśmy  się  zatem do teatru…
Kocham szczerze teatr,  już od najmłodszych lat działałam w kołach teatralnych, występowałam na zamku, sama napisałam dwie sztuki teatralne, w których także zagrałam, zawsze lubiłam odwiedzać teatr i opere. Wizyty więc w miejscach gdzie on powstawał i  dojrzewał budzą we mnie szczególny podziw.

EPIDAURUS Nafplio, Epidauros i Mykeny

Teatr Epidaurus powinien zresztą wzbudzać podziw,  jest  on  uznawany jest za  architektoniczne arcydzieło, ze względu na swoją świetną  akustykę – stając po środku sceny recytując cokolwiek nawet szeptem – głos doskonale się roznosi i słychać go  dobrze w  prawie każdym miejscu na widowni – prawie, ponieważ część widowni  została dobudowana w górę i w tej części akustyka już nieco zawodzi, co sama zresztą sprawdziłam, jednak w niedobudowanej części akustyka jest naprawdę znakomita.

Teatr ten  został odrestaurowany,  dzięki corocznemu festiwalowi w Atenach i Epidauros, który odbywa się od 1955 roku, aby zapoznać publiczność z starożytną grecką myślą i świętować dzieła starożytnych greckich dramaturgów, ale nie tylko,  bo w tym roku jedną  z gwiazd festiwalu jest Sting, który da koncert w Atenach w innym znanym teatrze Antycznym  Odeon Herodesa Attykusa zwanym Irodio.
Zajrzyjcie w linka z wydarzeniami z festiwalu: zaczyna się on niebawem,  bo już w czerwcu i trwa do września , a  większość wydarzeń ma miejsce w Atenach : http://greekfestival.gr/en/home


Antyczny teatr w Epidaurus. Na zdjęciu  Dominika Legenza Dimopoulou autorka bloga www.polsko-grecko.com


Całe Sanktuarium Asklepiosa w Epidaurus jest świadectwem uzdrawiających kultów starożytnego świata i pojawienia się medycyny naukowej. Miejsce to składa się z szeregu starożytnych zabytków, otoczonych pięknym naturalnym krajobrazem,  który sprawia, że czas tam spędzony staje się jeszcze bardziej przyjemny i klimatyczny.  Wśród zabytków sanktuarium jest najważniejszy i najbardziej spektakularny jest właśnie Teatr Epidaurus, który ze świątyniami Artemidy i Asklepiosa, Tholos, Enkoimeterion i Propylaia, stanowią spójną ilustrację  znaczenia i mocy uzdrawiających bogów, w których wierzono w starożytności  w Grecji. 

Forma  budynków  Sanktuarium w Epidaurus wywarła wpływ na ewolucję architektury hellenistycznej i rzymskiej. Skomplikowany system hydrauliczny sanktuarium ilustruje znaczącą wiedzę inżynieryjną starożytnych społeczeństw.

Na mnie największe wrażenie wywierają widziane oczyma widza z góry teatru piękne pełne zieleni i wzgórz krajobrazy w okół i fakt, że to tu w tym miejscu tysiące lat temu dojrzewał teatr.

EPIDAURUS INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Wstęp:  12 euro. Wstęp wolny: 6 marca, 18 kwietnia, 18 maja, ostatni weekend września,  każda pierwsza niedziela miesiąca  od listopada do 31 marca, 28 października
Godziny otwarcia: Listopad – luty: 8:00 – 17:00 | Marzec: 8: 00-18: 00 | Kwiecień: 8:00 – 19:00 | Maj – sierpień: 8:00 – 20:00 | Wrzesień: 8:00 – 19:00 | Październik: 8:00 – 18:00 ZAMKNIĘTE: 1 stycznia | 25 marca | 1 maja | Niedziela Wielkanocna | 25 i 26 grudnia
Dojazd: 
AUTOBUS : Codziennie kursują autobusy, którymi można dojechać bezpośrednio lub przez piękne miasto Nafplion. Autobusy odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w Atenach w Kifissos, położonego w zachodniej części Aten, niedaleko przedmieścia Peristeri i Egaleo. Podczas zbliżającego  się  Ateny i Epidauros Festival (czerwiec-sierpień), specjalne rozkłady jazdy autobusów będą współdziałać z przedstawieniami teatralnymi.
Wybierając samochód jako środek transportu warto zatrzymać  się także w pobliskich Mykenach.

MYKENY  Nafplio, Epidauros i Mykeny

Mykeny polecam odwiedzić w ramach ciekawostki -najbardziej znanego mykeńskiego znaleziska, czyli  złotej maski Agammemnona i tak tu nie zobaczycie,  bo znajduje się ona w Muzeum Narodowym w Atenach , niemniej jednak  Mykeny stanowiły przez dłuższy  czas centrum  cywilizacji hellenistycznej, więc warto je zobaczyć.

W Mykenach  ujrzycie ruiny mykeńskiej cytadeli  z pozostałościami pałacu oraz  grobowce szybowe i komorowe , w których właśnie znaleziono niezwykle cenne  złote maski, w tym maskę Agamemnona,  broń oraz biżuterię.

Grób Agamemnona jest bardzo nietypowy jak na Grecje, przypomina on starożytne piramidy,  ale w wersji mini. Gdy w 1876 roku odkryto jeden z grobowców olbrzymim zaskoczeniem  okazały się dobrze zachowane  w jakiś sposób  zmumifikowane szczątki. Była to olbrzymia sensacja, gdyż głowa posiadała skórę i ścięgna, tak, że można było rozpoznać rysy twarzy. Nie możemy dziś niestety podziwiać  tych świetnie  zachowanych szczątek ciała, gdyż po sporządzeniu portretu na miejscu w czasie ich transportu do Aten uległy one rozpadowi. 

Charakterystyczna jest także brama wejściowa z lwami … No właśnie czy były to lwy czy lwice ?

Nie wiemy, bo zwierzęta te rozpoznajemy po głowie i grzywie, a te akurat się nie zachowały.

NAUPLIO  Nafplio, Epidauros i Mykeny

W czasie zorganizowanych  jedno dniowych wycieczek Nafplio jest niedocenianie. Postój  tu jest krótki  o czym sama się przekonałam podczas ostatniej objazdowej wycieczki  końcem kwietnia  wbiegając po schodach na szczyt twierdzy  Palamidi  i odbywając krótki  rejs do twierdzy Bourtzi . W międzyczasie zdążyłam  jeszcze  pójść na  naprawdę szybką  kawę i lody. Na szczęście  nie był to mój pierwszy,  a już nie pewno  nie ostatni pobyt tam. 

Nafplio ma w sobie  to coś. Nie umiem tego czegoś konkretnie nazwać, ale to małe klimatyczne miasteczko naprawdę mocno urzeka…! Nafplio było stolicą  Grecji po odzyskaniu niepodległości  i w tym czasie było większe od Aten
…aż ciężko  w to uwierzyć… Ateny obecnie mają ponad 4 miliony mieszkańców,  a Nafplio  tylko około  20 tysięcy.

Nafplio już w starożytności  odgrywało duże znaczenie na mapie Grecji. Znajdował się tam  jeden z większych portów ówczesnego świata. Wiele pamiątek przypominających  tamte czasy znajduje się w  Muzeum Archeologicznym, które urządzone zostało w zabudowaniach dawnych portowych magazynów wzniesionych przez Wenecjan w  centralnym punkcie miasta przy Plac Konstytucji – Syntagma.  W jego zbiorach najważniejszym eksponatem jest niemal kompletna zbroja z płyt półcylindrycznych pochodzącą z epoki mykeńskiej  z około XIV wieku p.n.e.

Miasto to  przechodziło z rąk do rąk. Było bizantyjskie, później tureckie, by później dostać się pod panowanie Wenecji. To właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zabytków wyznaczających wyjątkowość tego miasteczka.

Jednym z najważniejszych zabytków jest twierdza Palamidi, górująca nad miastem. Prowadzi do niej  ok 1000 schodów, więc jej zdobycie jest pewnym wyczynem- mnie jak wspomniałam  udało  się na nie nawet wbiec. Kompleks fortyfikacji przetrwał w prawie nienaruszonym stanie, znajduje się w nim Muzeum Historyczne. Jednak po zdobyciu tych wszystkich schodów na szczycie twierdzy największą atrakcją jest wspaniała rozpaczająca się panorama z nieziemskim błękitem wokół.


Panorama z twierdzy Palamidi w Nafplio, zdjęcie: Dominika Legenza Dimopoulou dla www.polsko-grecko.com


Drugim wartym zobaczenia miejscem jest bardzo charakterystyczna twierdza Bourtzi położona na małej pobliskiej wyspie, na którą kurs łodzią połączony z nieco dłuższym rejsem po morzu   kosztuje  4 euro.

Z kolei centrum miasta wypełnia wiele starych domów mieszkalnych i kościołów. Charakterystyczną cechą Nafplio są białe domy z dachami pokrytymi czerwoną dachówką. Nafplio i okolice zamieszkiwane są przez znaczną grupę Polaków. W Nafplio funkcjonuje nawet polska parafia Przemienienia Pańskiego. Przetrwały tu także ślady tureckie za sprawą dwóch meczetów oraz orientalnych fontann. Po okresie władania weneckiego, Turcy znowu okupowali Nafplio. Bardzo ciekawe jest także Muzeum Folkloru, rekonstruujące dawniejsze życie zwykłych mieszkańców.

Jak widać w Nafplio jest co zwiedzać, tuż obok portu znajdują się klimatyczne kawiarnie zachęcające do podziwiania miasteczka w typowo grecki sposób czyli z kawą  u boku przy stoliku.

Nafplio znajduje się przy morzu, więc rządni kąpieli lub opalania znajdą dla siebie także odpowiednią plażę w okolicach.   Bliskość gór i plaż stwarza dogodny klimat nie tylko plażowiczów, ale także dla fanów sportów wodnych takich jak  windsurfing i kitesurfing.

Obiecuje, że Nafplio nie da się nie lubić !

Przyjemnego, odkrywczego, wspaniałego zwiedzania!

Wpis ” Nafplio, Epidauros i Mykeny ” stanowi cykl : Podróże małe nieduże – 10 pomysłów  na jednodniowe wycieczki poza Ateny:
Wśród TOP 10 wycieczek w okolicach Aten znalazły się także:

 1. Chalkida i okolice – choć tak naprawdę cała wyspa zasługuje na odkrycie, bo jest drugą co do wielkości grecką wyspą -tą wycieczke opisałam TU
 2. Lutraki i Kanał Koryncki – tą wycieczkę już opisałam tu
 3. Nafplio, Epidauros i Mykeny
 4. Sounio, a po drodze limanakia, plaże na Saronida i Anavissos,
 5. Pasmo górskie Parnitha
 6. Pasmo górskie Imitos
 7. Delfy i Arachova
 8. Wyspa Egina  lub wycieczka na wyspy Egina-Hydra-Poros
 9. Wyspa Agistri
 10. Porto Rafti i okolice

 

 

29 thoughts on “Zaznaj piękna Grecji – odwiedź Nafplio, Epidauros i Mykeny

 1. Urzekają mnie te greckie krajobrazy, nasycony błękit nieba i wody, góry 🙂 Miałam nawet jechać w tym roku, ale plan się troszkę zmienił. W przyszłym roku będę je podziwiać 🙂

 2. Gracja to państwo,które możechciałabym zobaczyć, gdyby mi miejsc w Polsce zabrakło, ale póki co obejrzę zdjęcia i przeczytam ciekawostki. Dzięki za fajną wirtualną wycieczkę.

 3. Cześć, zdjęcia bardzo ładne, ale powiem szczerze, że wolę naturę. Wszelkie monumenty, pomniki i architektoniczne zabytki – wolę unikać.

 4. Marzy mi się podróż do Grecji, niestety jeszcze nie miałam okazji jej odwiedzić 🙁 Będę pamiętać o Twoim wpisie, przed wycieczką (gdy w końcu uda mi się tam wybrać) 🙂

 5. O rany jak ja bym chciała do Grecji… Coraz bardziej pragnę tam znowu być i mam nadzieję, że skoro coś takiego pojawiło się w moim sercu to uda mi się to jak najszybciej zrealizować 🙂 Uwielbiam tu zaglądać i chłonąć ten klimat, który świetnie jest oddany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *