BLISKO ATEN : Loutraki – miasteczko, które warto odwiedzić

Pisałam ostatnio o Jeziorze Vouliagmeni,  znanym ze swoich wód o właściwościach prozdrowotnych, idąc więc za ciosem przedstawiam kolejne miejsce, które słynie z rozległych, naturalnych źródeł termalnych oraz terapeutycznych uzdrowisk– mowa o oddalonym o zaledwie godzinę  jazdy samochodem lub kolejką podmiejską  od Aten miasteczku Loutraki (zapis polski: Lutraki )

Loutraki mimo, że jest niewielkim miasteczkiem  posiada bogate zaplecze turystyczne  i stanowi jeden z najbardziej znanych greckich kurortów turystycznych.  Słowo loutro oznacza kąpiel, a Loutraki to najstarsze miasto kąpielowe w Grecji, którego historia  pochodzi jeszcze z  czasów starożytnych.  Według Ksenofonta już spartańscy wojownicy przyjeżdżali , by zregenerować się po bitwach w gorących źródłach Loutraki.   Legenda głosi też, że bogini Artemida chroni wszystkich  kąpiących się tutaj. Wyjątkowe  uzdrawiające właściwości wód mineralnych wynikają z wysokiej zawartości jonów siarki i wodorowęglanów.

W Loutraki obecnie znajdują się SPA, w tym jedno najbardziej nowoczesne powiązane z lokalnym kasynem. Gorące źródła  termalne są dobrym pomysłem by odprężyć się  podczas  wypadu do Loutraki.  Miasto w sezonie tętni podobno życiem, ale nam dane było tam być w lutym, kiedy nie było tam aż tak wielu turystów. Miasteczko posiada długą promenadę z kawiarniami i restauracjami, piękną plażę, ładne place, palmy, wodospady i hotele w stylu Belle Epoque. Nawet jednodniowa wycieczka to  z pewnością dobry pomysł.

Co oferuje ta urocza miejscowość ? Co można robić w Loutraki?

Spacerować promenadą…
Sam spacer nabiera w Loutraki  nieco innego znaczenia niż a Atenach.  Długi, wspaniały deptak podąża za wybrzeżem, a wzdłuż niego zlokalizowane są plaże, kawiarnie, restauracje, sztuczne wodospady… Niby nic takiego, a jednak jakoś ten deptak ma wyjątkowy klimat. Spacerując wzdłuż promenady w Loutraki aż nie chce się kończyć wędrówki.

Dodam, że to właśnie w Loutraki natrafiliśmy na jedną z najlepszych tawern z owocami morza i zjadłam w niej najlepsze krewetki do tej pory !  Polecam to miejsce, porcje są duże, jedzenie przepyszne i  do tego widoczek na promenadę – Ouzeri Giannis

Odwiedzić  Loutraki Thermal Spa
My zachęceni pozytywnymi opiniami znajomych wybraliśmy się właśnie do Loutraki, celem skorzystania ze SPA w minione walentynki. Miasteczko urzekło nas swoim klimatem i zamiast planowanych 2 dni zostaliśmy 4.   Samo Spa z wodami termalnymi jak dla mnie nie wypada aż tak dobrze,  jak te w których byliśmy w Budapeszcie, niemniej jednak z racji na prozdrowotne właściwości wód i w sumie dość dobrze zorganizowany kompleks jest wartym odwiedzenia punktem na mapie Loutraki.
Oficjalna strona SPA: https://www.loutrakispa.gr/

Odwiedzić wzgórze z  Klasztorami  Osios Patapios i  Profitis Ilias

Na rozwidleniu drogi do klasztoru Osios Patapios wznosi się imponująco wyglądający już  z promenady w Loutraki  widniejący na wzgórzu  klasztor proroka Ilias, oferując wspaniały widok na Zatokę Koryncką.  Warto tam zajrzeć choć na chwilę by nacieszyć się widokami,  a potem udać się  jeszcze wyżej do widniejącego  na wysokości ok  700 metrów n.p.m klasztoru Osios Patapios. Klasztor ten  jest ważnym punktem modlitewnym dla wielu prawosławnych, ze względu na fakt, że w przyklasztornej jaskini podczas wykopalisk w 1904 roku przypadkowo odkryto nienaruszone ciało  greckiego Świętego Osiosa Patapiosa pochodzące z przełomu IV i V wieku naszej ery. Uprzedzam, że jeśli zdecydujecie się  na wejście do  kaplicy  w  jaskini wypada się zbliżyć do gabloty, w której znajduje się ciało świętego i pocałować w  choćby nawet w udawany sposób gablotkę, bo ja tego nie zrobiłam  i spotkałam się z oburzeniem siostry zakonnej przebywającej w kaplicy.  Zachwycenie się widokami  ze wzgórza i chwila dla siebie w oddali od miasta wśród drzew to zdecydowanie dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Czas w takich miejscach biegnie nieco inaczej i myśli biegną inaczej…

  • Klasztor Osios Patapios, zdjęcie Dominika Legenza Dimopoulou

 

  • Widok na Loutraki z góry i na  klasztor Profitis Ilias z tarasu widokowego przy klasztorze Osios Patapios, zdjęcie Dominika Legenza Dimopoulou

 

Odpocząć w błękitach Laguny  Vouliagmeni

Oooo i znów na tapecie  Vouliagmeni, ale blisko Loutraki nie znajduje  jezioro Vouliagmeni,  o którym pisałam ostatnio, choć na mapie Google oba obiekty widnieją jako Limni Vouliagmenis.  Vouliagmeni oznacza zatopiony stąd zbieżność nazw. Zaledwie 16 km od Loutraki czeka zatem  zaskakujący krajobraz: zamknięta laguna otoczona pięknem natury, gdzie można się zanurzyć w wodzie i delektować pięknem jej błękitu.  Nie dotarliśmy do tego miejsca z racji na pogodę, która w lutym nie rozpieszczała, niemniej jednak mamy to miejsce na naszej liście miejsc do odwiedzenia.  Obok laguny Vouliagmeni znajduje się także zamknięta zatoka, która jest również stanowiskiem archeologicznym znanym jako Heraion, świątynia bogini Hery.

  • Zdjęcie przedstawia Lagune Louliagmeni z lotu ptaka i  pochodzi ze strony www.discovergreece.com

Odwiedzić latarnię morską na przylądku Malamgavi

Zbudowana w 1897 roku kamienna latarnia morska na przylądku Malangavi jest imponującą atrakcją zarówno samą w sobie, jak i widokiem na pobliskie stanowisko archeologiczne i morze.

  • Zdjęcie przedstawia  latarnię morską na przylądku Malamgavi  i  pochodzi ze strony www.discovergreece.com

Wybrać się na wycieczki do innych miejsc na Peloponezie

Miasteczko Loutraki  jest  także korzystnie usytuowanym punktem wypadowym do ważnych turystycznie miejsc,   jakie oferuje  Peloponez m.in. do: Koryntu, Myken, Nafplio, Epidawros, o których także niebawem na blogu.

I zapomniałabym o ważnym punkcie wycieczki do Loutraki… tuż obok znajduje się Kanał Koryncki, więc obowiązkowy jest przystanek przy nim. Kanał ten był pomysłem i marzeniem, które sięga ponad 2000 lat. Wielu władców w starożytności marzyło o kopaniu i przecinaniu Przesmyku. Pierwszym, który zaproponował takie przedsięwzięcie, był tyran Periander w VII wieku pne. Jednak możliwości techniczne w czasach starożytnych uniemożliwiły jego realizację. Zamiast tego opracował „Diolkos”, który służył do przewożenia statków w pojeździe kołowym i przekazywał je z jednej strony na drugą.
Koncepcja otwarcia kanału została przywrócona ponownie pod koniec 1800 roku. Minęło kilka lat i wiele prób,  by Kanał Koryncki został ostatecznie ukończony i rozpoczął działalność 25 kwietnia 1893 roku. Celowo nie wrzucam zdjęcia, bo na zdjęciach w ogóle nie robi takiego wrażenia jak na żywo, jak już skusicie się na wycieczkę w tamte strony to sami zobaczycie.

To co skuszeni zbliżającą się majówką w Loutraki ?

1 thought on “BLISKO ATEN : Loutraki – miasteczko, które warto odwiedzić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *