Ateny – magia ateńskiej riwiery i Jezioro Vouliagmeni w roli głównej

Jezioro Vouliagmeni w Atenach

Pierwsze kąpanie się i pierwsze porządne opalanie także mam już za sobą!  Dziś Jezioro Vouliagmeni w roli głównej

Sezon na GRECKIE WAKACJE uważam więc za oficjalnie otwarty!!!  A skoro sezon już otwarty to opiszę  w najbliższym czasie nasze małe wycieczki, które odbyłam do tej pory od mojego zamieszkania w Atenach we wrześniu ubiegłego roku, byście mogli znaleźć coś ciekawego dla siebie w nadchodzącym sezonie. Polecam oczywiście centrum Aten, ale nie samym centrum Aten Grecja żyje, dookoła Aten jest mnóstwo wspaniałych miejsc do odwiedzenia.

Dziś o małym greckim cudzie natury, w którym to właśnie ze względu na wybitnie sprzyjające warunki odbyłam pierwszą kąpiel  w tym sezonie.

Przedstawiam wszem i wobec wspaniałe  Jezioro Vouliagmeni ( Limni Vouligmenis )

Jezioro Vouliagmeni ( gr. Λίμνη Βουλιαγμένης czyt. Limni Vouliagmenis ) położone jest w samym sercu ateńskiej riwiery w dzielnicy Vouliagmeni.  Uważam, że stanowi ono prawdziwy ukryty skarb natury, dzięki temu, że zlokalizowane jest w iście idyllicznej scenerii.  Na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, bo jest tam nieco tłoczno,  ale kiedy już  wejdzie się do wody i pływa widząc wokół piękne skałki naprawdę można poczuć się wyjątkowo.  Nie bez powodu przecież  jezioro  to wpisane  zostało  na listę NATURA 2000 oraz jako miejsce o szczególnie wybitnych walorach przyrodniczych przez greckie Ministerstwo Kultury.

Jak się okazało przez cały rok,  cały rok ( za rok z pewnością przybędę w styczniu na moje pierwsze pływanie ! ) – nawet w styczniu, gdy woda w pobliskim morzu jest bardzo zimna,  w tym jeziorze temperatura  wody przekracza znacząco ponad 20 stopni Celsjusza, a  średnia temperatura w ciągu roku wynosi natomiast  25 stopni, więc jest to idealne miejsce dla każdej pory roku, by zażyć kąpieli. I to nie takiej zwykłej kąpieli…  Jezioro to jest oficjalnie uznawane za pod ateńskie  uzdrowiskowe SPA, z racji, że jest ono jeziorem z wieloma cennymi rozpuszczonymi w wodzie minerałami takimi jak potas, wapń, lit, żelazo, chlorki czy jod. Wody z jeziora Vouliagmeni są więc rekomendowane  między innymi przy dolegliwościach takich jak: choroby stawów, choroby dermatologiczne, nerwobóle, bóle kręgosłupa, bóle głowy, problemy ginekologiczne, stąd też można spotkać tam wiele starszych osób, które dzięki zaleceniom lekarzy korzystają z tego typu wodnej kuracji.

A co mnie urzekło w tym miejscu?

Bezapelacyjnie ciepła woda w kwietniu i piękny widok podczas pływania w samym jeziorze.
Drugą genialną rzeczą jest możliwość skorzystania z Fish Spa i to nie za dodatkową opłatą.  Wchodzisz po prostu do jeziora i czekasz aż napadną Cię rybki obgryzające skórę, których jest tam pełno. Stałymi i naturalnymi mieszkańcami Jeziora  Vouliagmeni są właśnie rybki zwane Garra Rufa, które gwarantują  odwiedzającym wyjątkowe doświadczenie złuszczania martwego naskórka.  Takie same rybki są wykorzystywane w komercyjnych miejscach w centrum Aten między innymi w dzielnicy Plaka i są znane jako Doktor Fish lub Spa Fish, a tutaj mamy je naturalnie w ich środowisku.

Sekrety Jeziora Vouliagmeni

Jeden z sekretów już Wam zdradziłam woda w tym jeziorze to mieszanina podziemnych źródeł termicznych z pobliskimi wodami z morza, ale to właśnie dzięki źródłom termalnym temperatura wody w Jeziorze Vouliagmeni zazwyczaj nie spada poniżej 24 stopni Celcjusza.

Dodatkowo jezioro kryje w sobie  inny sekret…. sekret niedostępny niestety dla nurków  z całego świata.  Jezioro to pełne jest bowiem podwodnych grot. W miejscu, gdzie kończy się dobrze poznane i ogólnie dostępne jezioro rozpoczyna się zanurzona jaskinia podmorska, która z pewnością  ma ponad  3 metry długości, a  jej koniec  nadal nie został odkryty. Wśród 14  odkrytych podwodnych  tuneli znajduje się największy na świecie, o długości 800 metrów.

Informacje praktyczne o Jeziorze Vouliagmeni :

Dojazd do Jeziora Vouliagmeni:
– Bez problemu można dotrzeć tu samochodem, tuż obok jeziora znajduje się strzeżony parking. Z Aten należy kierować się w stronę Sounio i  jadąc w tym kierunku na  pewno nie uda się Wam przegapić tego miejsca.  Dojazd samochodem z centrum Aten zajmuje około 40 minut.

-Komunikacją miejską natomiast najprościej jest dotrzeć biorąc czerwoną linię metra z placu Syntagma  do przystanku Eliniko, a z tamtąd autobus 122, który dojeżdża pod samo jezioro – przystanek Limni  gr. ΛΙΜΝΗ. Podróż komunikacją miejską zajmię z kolei około godziny.

Cena:
Zmienną jest . My będąc tutaj 22 kwietnia niedziela zapłaciliśmy po 7 euro od osoby, w okienku widniała cena 10 euro, a na różnych forach spotkałam się z jeszcze wyższymi cenami.

Dodatkowe udogodnienia i atrakcje:

-Bar –Restauracja, więc można zamówić sobie kawkę, drinka, piwko, sałatkę, pizze lub burgera
-plac zabaw dla dzieci
-przebieralnie i prysznice
-ratownik
-Fish Spa
-możliwość wykupienia prywatnego leżaka w private area
-możliwość wynajmu miejsca pod organizację przyjęć weselnych lub innych
-zajęcia pływania i  aqa -aerobiku
-zorganizowany  snorkeling
-zorganizowane  wspinaczki na wzgórze skalne otaczające jezioro Vouliagmeni  Faskomilia Hill
-darmowy parking
-kompleks oferuje pomoc dla osób niepełnosprawnych  przy korzystaniu z obiektu

Oficjalna strona internetowa Jeziora Vouliagmeni w języku angielskim: http://www.limnivouliagmenis.gr/en/ )

Miejsce to jest komercyjne, jednak ma w sobie dużo magii i prozdrowotne właściwości wód, co rekompensuje wydaną kwotę za pobyt w tym miejscu. Mimo, że Rivera ateńska jest przepiękna to polecam się tutaj wybrać na kilka dobrych godzin i skorzystanie z właściwości wód i działania rybek. Dalsze zwiedzanie pasa Rivery ateńskiej zalecam na inne dni, poza magicznym Sounio,   do którego warto się wybrać na zachód słońca, więc akurat po błogim lenistwie nad jeziorem Vouliagmeni jeśli jesteście chętni dalszych wrażeń to mocno rekomenduje dalszą podróż by obejrzeć najpiękniejsze zachody słońca ze wzgórza świątyni Posejdona.

To co przekonało Was jezioro ?
Jedziemy na wycieczkę połączoną z dobroczynnymi właściwościami wód termalnych ?

14 thoughts on “Ateny – magia ateńskiej riwiery i Jezioro Vouliagmeni w roli głównej

  1. Znajome tereny! 🙂 Przepięknie tam jest, całe Vouliagmeni robi wrażenie, trochę dalej jest Varkiza, ze świetnymi knajpkami nad samym morzem 🙂 Aż się rozmarzyliśmy, żeby tam wrócić nawet dziś 🙂
    Pozdrawiamy słodko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *