Odwiedź muzea w Atenach za darmo i poznaj grecką historię

Muzea w Atenach za darmo

Muzea w Atenach za darmo? W okresie jesienno-zimowym jest to możliwe.  Wejścia do ateńskich zabytków i muzeów w okresie letnim nie należą do najtańszych, a dodatkowo także nie należą do najprzyjemniejszych ze względu na panujące wysokie temperatury.  W okresie jesienno- zimowym na szczęście pojawia się kilka okazji, by zwiedzić wiele muzeów i atrakcji archeologicznych, a w tym tej najważniejszej jaką jest Akropol zupełnie za darmo.

Kiedy można zwiedzić muzea w Atenach za darmo?

28 PAŹDZIERNIKA- DARMOWE ZWIEDZANIE AKROPOLU W DNIU NARODOWEGO ŚWIĘTA OXI W GRECJI

Najbliższym dniem kiedy będzie można zwiedzić muzea w Atenach za darmo przypada na 28 października ( czyli już jutro)  w ważny dla Greków Dzień Ochi.

Dzień Oxi (czasem pisany także jako Ohi lub Ochi) jest świętem narodowym i obchodzony jest 28 października każdego roku w Grecji, na Cyprze i przez Greków na całym świecie. W tym dniu premier Grecji Ioannis Metaxas zaprzeczył prośbie Benito Mussoliniego, by umożliwić włoskim wojskom przekroczenie granicy z Grecją celem ich przemarszu.

Rocznica dnia Oxi to dzień narodowej dumy Greków

W dniu  tym, co roku odbywają się liczne uliczne parady uliczne i przemarsze z flagami, głównie organizowane przez greckie szkoły.  Jest to  dzień, kiedy w Grecji słucha się patriotycznych piosenek.

Na uniwersyteckim kursie greckiego, na który uczęszczałam w ubiegłym roku  na Uniwersytecie Ateńskim wykładowczyni w ramach zajęć  zaznajomiła nas z tym świętem w wyjątkowy sposób. Włączyła nam patriotyczne piosenki i w dość emocjonalny sposób śpiewała je razem z płynącą z odtwarzacza muzyką…
…nie była to jakaś bardzo stara osoba,  lecz kobieta w średnim wieku, którą jednak wciąż porusza historia jej kraju i która nie boi się wyrazić swojej miłości do ojczyzny drżącym głosem przed obcokrajowcami, którzy niekoniecznie muszą rozumieć znaczenie tego święta dla Greków. Dzięki jej emocjonalności już rozumiem.

Zrozum i poznaj historię

Często jest tak że wyjeżdżamy do danego kraju i nie rozumiemy istoty tradycji i świat narodowych w danym kraju. Warto się jednak otworzyć i próbować je rozumieć bo w ten sposób stajemy się częścią społeczności, w której żyjemy… Kiedy usłyszałam jak ta Pani wraz z płytą śpiewa piosenkę „Παιδιά της Ελλάδος παιδιά” przeszły mnie dreszcze. Piosenka jest o greckich matkach, które modlą się za swoich synów, którzy poszli walczyć w góry, by wrócili zdrowi z wojny. Piękne przesłanie, a kto wie jakie są greckie mamy ( kiedyś wspominałam o tym także w tym wpisie) ten tym bardziej zrozumie. W Grecji słowo mama utożsamia się ze słowami: opieka, troska, olbrzymia , ale to OLBRZYMIA miłość do swoich dzieci.

Podczas wojny między innymi greckie mamy wykazały się odwagą i poświęceniem przenosząc zimą w górach broń i amunicję greckim żołnierzom. Grekom udało się wygrać! Mieli mniej liczną armię, byli gorzej uzbrojeni, a jednak wyparli włoską armię.
28 listopada świętują więc z dumą !

Muzea w Atenach za darmo

Histori  Dnia Oxi

My Polacy nie mieliśmy możliwości powiedzenia nie w czasie II wojny światowej, bo zostaliśmy nagle niespodziewanie zaatakowani. Grecy za to na propozycje Mussoliniego w sprawie przeprowadzenia przemarszu wojska włoskiego przez Grecję powiedzieli „NIE”. Tak w zasadzie to powiedział to 28 października 1940 roku ówczesny grecki premier Joannis Metaksas. „OXI” oznaczało więc przystąpienie Grecji do II wojny światowej. Do walki z Włochami musiały więc stanąć nie tylko oddziały wojska, ale także i obywatele, w tym greckie mamy. Piosenka o nich modlących się za swoich synów niech Wam dziś umili zaznajamianie się z Grecją i jej kulturą.

Σοφία Βέμπο (Παιδιά της Ελλάδος παιδιά) – grecka piosenka patriotyczna

Dzień Oxi jest to dzień, który reprezentuje odwagę, solidarność i bohaterstwo dla milionów Greków na całym świecie.

 Winston Churchill skomentował czas wojny grecko-włoskiej i powiedział:
„Dlatego nie powiemy, że Grecy walczą jak bohaterowie, ale że Bohaterowie walczą jak Grecy.”

 

Inne dni kiedy można zwiedzić muzea w Atenach za darmo:

W okresie jesienno zimowym, czyli od listopada do końca marca możecie spodziewać się, że będziecie mogli zwiedzić muzea w Atenach za darmo kilkakrotnie, a mianowicie w każdą pierwszą niedziele miesiąca.

W sezonie jesienno-zimowym zatem  za darmo można będzie zwiedzać muzea i Akropol w dniach:

28 października 2018 – niedziela Rocznica Oxi
4 listopada 2018- niedziela
2 grudnia 2018- niedziela
6 stycznia 2019- niedziela
3 luty 2019 – niedziela
3 marca 2019- niedziela
6 marca 2019- środa Wspomnienie Meliny Mercouri

Jeśli odwiedzisz stolicę Grecji  we wspomnianych powyżej dniach możesz odwiedzić wiele muzeów w Atenach za darmo. Istnieją jednak wyjątki i nie wszystkie muzea można odwiedzić za darmo we wspomnianych powyżej terminach. Zawsze najlepiej sprawdzić to z wyprzedzeniem na oficjalnych stronach interesujących Was obiektów. Akropol i inne otwarte atrakcje archeologiczne z całą pewnością będą wówczas dostępne za darmo.

Praktyczne wskazówki jak zdążyć zwiedzić więcej w dniu kiedy są  muzea w Atenach za darmo?

W okresie jesienno-zimowym w Atenach niektóre atrakcje archeologiczne czy też muzea mają skrócony czas otwarcia i tak świątynia Hefajstosa czy też kolumny Zeusa są czynne wówczas do godziny 15 a ostanie wejście w Grecji do danego miejsca archeologicznego czy też muzeum odbywa się zawsze pół godziny przed zamknięciem. Sam Akropol jako główna atrakcja Aten jest czynny nieco dłużej. Po pierwsze więc zaplanuj z głową swoje zwiedzanie i sprawdź godziny otwarcia w sezonie jesienno-zimowym interesujących  Cię obiektów  i wstań w miarę wcześnie,  by nie stracić tej cennej możliwości darmowego zwiedzenia Aten i wykorzystaj ją maksymalnie.  Chodź sama niejednokrotnie byłam na Akropolu czy w innych miejscach w Atenach lubię tam powracać w dniach bezpłatnego wstępu i na nowo zachwycać się tymi miejscami. Niezależnie więc czy już masz zwiedzone Ateny czy też nie daj sobie szanse zobaczenia ich za darmo.

Zapraszam Cię do Aten, zapraszam Cię do greckiego świata pełnego wielu historii…
Rozgość się w nich tym razem za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *